Bezpieczeństwo Narodowe

Straże PożarneUG Sędziejowice

Obchody 150. Rocznicy Bitwy pod Sędziejowicami PDF Drukuj Email
czwartek, 29 sierpnia 2013 13:18

150obchody-PS-01 

„ Jak wielki dziejowy dąb ze swych korzeni zdrowych”

(Jan Paweł II)

 

24 i 25 sierpnia w Sędziejowicach odbyły się uroczyste obchody 150. rocznicy Zwycięskiej Bitwy pod Sędziejowicami. Do tej uroczystości społeczność lokalna przygotowywała się ponad dwa lata. Nasze obchody objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski. Kancelaria Prezydenta od początku wspierała działania podjęte w celu upamiętnienia obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w 2013 r., dlatego też w pierwszym dniu obchodów w Sędziejowicach obecny był doradca prezydenta RP – prof. Tomasz Nałęcz, który uczestniczył w odsłanianiu nowego pomnika Powstańców 1863 r., honorując patriotyczne oddanie Powstańców, spłacając tym samym dług wobec wielu pokoleń Polaków… Drugi dzień obchodów dedykowany został dzieciom i młodzieży.

Oficjalne uroczystości poprzedziła wizyta arcybiskupa ks. Marka Jędraszewskiego, który w tym dniu całym sercem zjednoczył się ze społecznością z Sędziejowic. Pielgrzymując na Jasną Górę, znalazł czas, aby pomodlić się w miejscu zwycięskiej bitwy na cmentarzu, w towarzystwie wójta gminy Jerzego Kotarskiego, senatora RP Andrzeja Owczarka, w otoczeniu władz gminy z wybitnymi gośćmi, gronem pedagogicznym i uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1. Jego ekscelencja, jak sam powiedział, był wzruszony postawą Sędziejowiczan, kultywowaniem pamięci o bohaterach i ich patriotycznym nastawieniem. Z cmentarza wszyscy uczestnicy tej części obchodów pomaszerowali w kierunku kościoła, ponieważ to uroczysta Msza święta stanowiła o oficjalnym rozpoczęciu. Sprawował ją ksiądz biskup Adam Lepa. Podczas homilii wielokrotnie nawiązywał do święta Matki Boskiej Częstochowskiej. Zwycięska Bitwa pod Sędziejowicami również miała miejsce 26 sierpnia, 150 lat wcześniej, a jego zdaniem zbieżność dat nie jest przypadkowa, gdyż Matka Boża od zawsze opiekowała się polskim narodem.

 

Po zakończeniu Mszy św. cały barwny korowód udał się do pomnika, upamiętniającego uroczyste obchody naszej rocznicy. W otoczeniu licznych pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, straży pożarnych, orkiestry dętej, policji, mediów, wszyscy zaproszeni uczestniczyli w ceremonii odsłonięcia pomnika, a także uhonorowania zasłużonych dla naszej gminy stosownymi odznaczeniami. Podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu narodowego rozpoczęło uroczystości, które otworzył Przewodniczący Komitetu 150. Rocznicy Powstania Styczniowego – Bitwy pod Sędziejowicami, pan Janusz Sikora. Odsłonięcia pomnika dokonał profesor Tomasz Nałęcz i senator RP Andrzej Owczarek. Pan minister Nałęcz odczytał list Prezydenta RP, skierowany do społeczeństwa gminy Sędziejowice. Prezydent podkreślał, jak ważny dla Polaków był ten zryw narodowościowy, a jednocześnie przypomniał, jaką cenę przyszło zapłacić naszemu narodowi za jego przygotowanie, ilu walczących poniosło śmierć podczas powstania, a ilu patriotów zginęło w tundrach i tajgach Syberii. Stąd tak ważna jest nasza pamięć, pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej młodemu pokoleniu. Minister Nałęcz złożył kwiaty, a jego śladem hołd wszystkim poległym patriotom składali: senator Andrzej Owczarek, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, łódzki kurator oświaty Jan Kamiński z dyrekcją miejscowej szkoły, 32.Baza Lotnictwa Taktycznego, delegacje z Węgier i Słowacji, samorząd gminy Sędziejowice, przedstawiciele powiatu łaskiego i zduńskowolskiego, partii politycznych, zarząd PSL, harcerze, strażacy, Bank Spółdzielczy w Poddębicach, Komendant Hufca Pracy w Zduńskiej Woli i inne delegacje. Kwiaty, w narodowych barwach, stanowiły piękną oprawę nowego pomnika. Przypominały słowa ministra Nałęcza, który w imieniu Prezydenta mówił o przelewaniu polskiej krwi.

 

Kolejną częścią uroczystości było wręczanie stosownych odznaczeń osobom zasłużonym dla gminy Sędziejowice. Był Brązowy Krzyż Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, odznaki Za zasługi dla gminy Sędziejowice. Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej uhonorowani zostali: wójt gminy Jerzy Kotarski oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Sędziejowicach. Pomnik został poświęcony przez biskupa Adama Lepę. Następnie uczestnicy skierowali się ku mogile Powstańców 1863 r. Pani Jolancie Chełmińskiej - wojewodzie łódzkiemu oraz Panu Witoldowi Stępniowi - marszałkowi województwa łódzkiego przypadło w udziale dokonać odsłonięcia zrekonstruowanej mogiły, kryjącej czterech ułanów, którzy zginęli podczas tej bitwy. Biskup Lepa poświęcił pomnik. Uczestniczące delegacje złożyły kwiaty, dając wyraz uczuciom patriotycznym i okazując cześć poległym.

 

Po wystąpieniu wojewody łódzkiego nadszedł czas na spektakularną część uroczystości, w wykonaniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Pierwszym jej elementem był wojskowy apel pamięci. Wojsko oddało salwę honorową w celu uczczenia pamięci ofiar walk narodowowyzwoleńczych w naszej ojczyźnie. Po zakończeniu tej części zaproszeni goście udali się w kierunku stadionu. Dziękowali gospodarzowi gminy za tak piękną inicjatywę obchodów. Profesor Nałęcz przywołał słowa wybitnego krytyka literackiego, Stanisława Pigonia, który porównał nasz naród do drzewa. Kiedy korzenie są zdrowe, drzewo posiada piękną, zieloną koronę, a nasza gmina jest okazały dąb. Do symboliki dębu nawiązała też Jolanta Chełmińska. Kolejno głos zabierali jeszcze senator RP Andrzej Owczarek, Cezary Tomczyk – poseł na sejm RP, Witold Stępień oraz goście z Węgier i Słowacji.

 

Po wystąpieniach naszych gości czekała wszystkich niespodzianka o charakterze historycznym. Tuż obok sceny można było obejrzeć rekonstrukcję bitwy Polaków z Kozakami. Tak jak przed laty, bitwa zakończyła się klęską Rosjan, a Polacy odnieśli zwycięstwo dzięki kosynierom. Na gości czekała również wystawa „Drogi do niepodległości” prezentowana przez Pana Jerzego Grzankę ze Zduńskiej Woli. Tego dnia Gminny Ośrodek Kultury przygotował na popołudnie bogaty program artystyczny, a gwiazdą wieczoru był zespół „Skaldowie”, którego występ współfinansowany był w dużej mierze przez Narodowe Centrum Kultury.

 

Kolejny dzień obchodów, poświęcony dzieciom i młodzieży, rozpoczął wyścig Pamięci Powstańców 1863 r., w którym brało udział 73 kolarzy z całej Polski. Mieli oni do pokonania trasę 70 km. Tuż po wyścigu, spod kościoła wyruszył barwny korowód w kierunku lasu, posadzonego w Sędziejowicach z inicjatywy leśników. Maszerowały władze gminy, leśnicy, radni, społeczności szkół imienia Powstańców 1863 r. z terenu Polski, Strażacka Orkiestra Dęta „Druh” i mieszkańcy. Las został posadzony w kwietniu w celu uczczenia 150. rocznicy Powstania Styczniowego. W tamtej akcji brały udział wybitne osobistości oraz cała społeczność lokalna. Na pamiątkę wiosennego wydarzenia leśnicy ufundowali płytę pamiątkową na skraju lasu, która w dniu 25 sierpnia została odsłonięta przez zastępcę dyrektora regionalnego lasów państwowych Wojciecha Badurę oraz Elżbietę Modrzejewską – dyrektora Departamentu Strategii i Kadr w Kuratorium Oświaty w Łodzi. Wójt Jerzy Kotarski zauważył, że w lipowo-modrzewiowym lesie nie było dębu. Brak został uzupełniony natychmiast, ponieważ tuż przy obelisku czekała sadzonka tego szlachetnego drzewa, o silnej symbolice, ważnej szczególnie w polskim narodzie. Dąb został posadzony przez Wojciecha Badurę oraz panią Modrzejewską, w asyście harcerzy. Ta część została uświetniona koncertem orkiestry dętej. Nadanie imienia dębowi rosnącemu przy mogile Powstańców 1863 r. to kolejna część drugiego dnia obchodów. Okazały dąb, posadzony w 1926 r. na cmentarzu w sąsiedztwie mogiły, z inicjatywy szkoły, uzyskał tego dnia imię generała Edmunda Taczanowskiego. Tuż obok niego znajduje się odsłonięta przez Janusza Sikorę oraz Barbarę Gawor tablica, która nie pozwoli nikomu przejść obok niego obojętnie. Dla naszego narodu symbolika dębu ma wielkie znaczenie. Pozwala zrozumieć myśl Jana Pawła II sprzed lat, że „Polska to wielki dziejowy dąb”…

 

Dalsze wydarzenia dnia poświęconego dzieciom i młodzieży miały miejsce na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Sędziejowicach. Na początku zabrała głos dyrektor Barbara Gawor oraz wójt gminy jako gospodarze uroczystości. Kolejno miało miejsce ogłoszenie wyników ogólnopolskich prezentacji plastycznych, literacko-historycznych oraz muzycznych, o których już pisaliśmy. Tego dnia dzieci i młodzież z przybyłych szkół mogły zaprezentować swój dorobek, a także odebrać zdobyte nagrody rzeczowe, pamiątkowe medale i dyplomy. W imieniu Łódzkiego Kuratora Oświaty nagrody wręczała Elżbieta Modrzejewska. W szkole można było podziwiać wystawę wypożyczoną przez bibliotekę z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi „Legenda Powstania Styczniowego”. Uroczystości przyglądali się radni gminy, rodzice, dziadkowie i inni chętni. Jednocześnie na stadionie goście mogli się cieszyć repertuarem przygotowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Sędziejowicach. Wieczorem bawił przybyłych zespół „NieBoNie”.

 

Pod koniec wójt gminy gorąco podziękował wszystkim za udział w obchodach 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Szczególnie ciepło zwrócił się do członków Komitetu Obchodów, wyrażając wdzięczność za dwuletnią pracę. Było to wielkie i trudne dzieło, które zostało wypełnione do końca. Dzięki licznym przedsięwzięciom podejmowanym z inicjatywy komitetu i gminy, Rok 2013, jako Rok Powstania Styczniowego, na długo zostanie Sędziejowiczanom w pamięci.

 

 

Beata Magdziak

 

 

 

 

Obchody 150. Rocznicy Bitwy pod Sędziejowicami w mediach:

 

- Łódzki Urząd Wojewódzki - W Sędziejowicach pamięć o Powstaniu Styczniowym pozostaje żywa

- naszemiasto.pl - 150.rocznica Powstania Styczniowego w Sędziejowicach: Uroczyste obchody

- naszemiasto.pl - 150.rocznica powstania styczniowego w Sędziejowicach: Festyn z historią

- lodzkie.pl - Rocznica bitwy pod Sędziejowicami

- laskonline.pl - 150. Rocznica Powstania Styczniowego w Sędziejowicach

- TVP ŁÓÐŹ - relacja z Obchodów 150. Rocznicy Bitwy pod Sędziejowicami

- nasze.fm - Bitwa pod Sędziejowicami. Obchody 150-lecia

- powstaniestyczniowe.nck.pl - Galeria zdjęć z obchodów rocznicy bitwy pod Sędziejowicami

- www.dobroni.pl - Sędziejowice. 150 rocznica Powstania Styczniowego

- www.infoprzasnysz.com - 14 PSS Przasnysz: Sędziejowice. 150 rocznica Powstania Styczniowego

- www.dolinagrabi.pl - 150. Rocznica Powstania Styczniowego - Bitwy pod Sędziejowicami

- przedszkolowo.pl - Nasze maluchy i obchody 150. Rocznicy Powstania Styczniowego - Bitwy pod Sędziejowicami

- www.muzeumtradycji.pl - Obchody 150 Rocznicy Bitwy pod Sędziejowicami [26 VIII 1863]

- herby.manifo.com - 150 rocznica bitwy pod Sędziejowicami

- www.jastrzebie.lask.com.pl - Wyścig Pamięci Powstańców w Sędziejewicach

 

 

 

 

TVP ŁÓDŹ - Obchody 150 Rocznicy Powstania Styczniowego - Bitwa pod Sędziejowicami

źródło: www.tvp.pl