Bezpieczeństwo Narodowe

Straże PożarneUG Sędziejowice

Dożynki Gminno-Parafialne 2019 w Grabnie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   
wtorek, 10 września 2019 13:04

Dozynki2019-startowaW tym roku gości dożynkowych przyjęło sołectwo, OSP i parafia Grabno.

Barwny korowód dożynkowy z dwudziestoma delegacjami wieńcowymi, zespołami w strojach ludowych, pocztami sztandarowymi, z udziałem zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych mieszkańców przemaszerował do parafialnego kościoła pw. Św. Wacława Męczennika w Grabnie. Uczestnikom akompaniowała gminno-strażacka orkiestra DRUH pod dyrekcją Anny Smolarek-Łągiewczyk. Wszyscy zostali też udekorowani kolorowymi kotylionami wykonanymi w ramach zajęć w ŚDS w Sędziejowicach. Mszę świętą dziękczynną odprawił proboszcz ks. Grzegorz Świech w asyście ks. Jerzego Dominowskiego z parafii w Marzeninie. Starostowie dożynek przekazali gospodarzom dożynek, wójtowi gminy Dariuszowi Cieślakowi i przewodniczącemu Rady Gminy Sędziejowice Jarosławowi Bartczakowi, chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, który następnie został złożony na ołtarzu. Przedstawiciele młodzieży i mieszkańców przekazali księdzu celebransowi dary – owoce pracy rąk ludzkich, a po mszy gospodarze dzielili pokrojone chleby wśród uczestników dożynek. Starostami tegorocznych dożynek byli: AnnaPawelska, prowadzącą wraz z mężem Wiesławem 40 ha gospodarstwo w Sobiepanach. Rodzice trojga dzieci zajmują się uprawą zbóż i hodowlą bydła oraz Adam Matuszkiewicz z Korczysk gospodarujący wraz z żoną Wioletą i synem gospodarują na 12 ha z ukierunkowaniem na uprawę zbóż produkcję trzody chlewnej.

Po mszy barwny korowód przemieścił się na plac dożynkowy. Po hymnie Polski wykonanym przez orkiestra DRUH część obrzędową rozpoczął wójt Dariusz Cieślak, który przywitał licznie przybyłych gości i uczestników dożynek oraz skierował słowa podziękowania i uznania do wszystkich, którzy w trudzie pracują na wspólny polski chleb.

Poza organizatorami i przedstawicielami gminy Sędziejowice - gospodarzami dożynek, wśród gości obecni byli m.in.: posłowie na Sejm RP Beata Mateusiak-Pielucha i Krzysztof Ciebiada, senator Maciej Łuczak, posła na Sejm RP Tadeusza Woźniaka reprezentowała Barbara Potasiak, posła na Sejm RP Marka Matuszewskiego reprezentował Jacek Gerwatowski, radni Sejmiku WŁ: Jolanta Zięba-Gzik i Andrzej Owczarek, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, starosta łaski Piotr Wołosz, insp. Krzysztof Bielewski, zastępca komendanta powiatowy KPP w Łasku mł. bryg. Waldemar Kędziak, kierownik ARiRM w Łasku Marcin Suk-Błoński oraz delegaci do IRWŁ Marek Krawczyk i Łukasz Kałuża, wiceprezes LGD „dolina Rzeki Grabi) Ireneusz Omyła a także kierownicy gminnych jednostek. Obecni byli też węgierscy goście reprezentujący władze zaprzyjaźnionej Gminy Varsany.
Na dożynki zgłosiło się 20 delegacji wieńcowych z miejscowości: Grabno-Zamość, Bilew, Brzeski, Dobra, Kamostek, Kozuby, Kustrzyce, Marzenin, Osiny, Podule, Pruszków, Przymiłów, Rososza, Sędziejowice, Sędziejowice-Kolonia, Siedlce, Sobiepany, Żagliny oraz Józefowa Widawskiego i Patok z gminy Widawa. Wieńce zostały wręczone zaproszonym gościom.
Obecny podczas dożynek były wójt gminy Jerzy Kotarski został udekorowany odznaką Za Zasługi dla Rozwoju Gminy Sędziejowice przez Radę Gminy Sędziejowice. Z kolei długoletni sołtysi sołectwa Grabno Krystyna Szymańska i Grzegorz Potasiak otrzymali okolicznościowe podziękowania.

Podczas dożynek wystawione zostały stoły dożynkowe serwujące w ramach degustacji regionalne specyfiki przez następujące sołectwa: Grabno-Zamość, Bilew, Brzeski, Dobra, Grabia, Grabica-Wola Wężykowa, Kamostek, Korczyska, Kozuby, Lichawa, Marzenin, Podule, Pruszków, Przymiłów, Rososza, Siedlce, Sobiepany, Żagliny, a także Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach oraz sołectwa Ligota z gminy Widawa. W nagrodę wszystkim sołectwom wręczone zostały praktyczne dla gospodyń wazy.

Podsumowano też i nagrodzono zwycięzców konkursu plastycznego pn. „Żniwa wczoraj i dziś”, na który wpłynęło około 40 prac.

W części artystycznej wystąpiły kolejno: zespół śpiewaczy SĘDZIEJOWIANKI, Dziecięca Kapela Ludowa MALI GRABIANIE, Kapela Ludowa GRABIANIE – seniorzy, Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA SĘDZIEJOWIKA, ZPiT DZIECI Z DOLINY GRABI z ZS w Marzeninie.

Kolejnym punktem programu był pokaz tańców kubańskich, warsztaty gry na bębnach, koncert zespołu LEYLA, później liczna widownia wspaniale bawiła się z DJ QBIX w oczekiwaniu na spóźniony występ zespołu Disco-Polo FREAKY BOYS.

Konferansjerem dożynek był dyrektor GOK Grzegorz Brożyński, który również koordynował całą uroczystość. Dożynki zostały pieczołowicie zorganizowane przez komitet organizacyjny pod przewodnictwem sołtysa sołectwa Grabno Jolanty Siwek i wójta gminy Dariusza Cieślaka, GOK, OSP w Grabnie, sołtysów z terenu gminy, komendanta gminnego OSP Tomasza Mielczarka wraz z jednostkami OSP, pracowników UG oraz Gminną Jednostkę Usług Komunalnych.

Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk i sponsorów dożynki przeszły do historii jako wspaniała impreza integrująca społeczność gminy Sędziejowice.

 

Mirosław Potasiak

Fot. UG Sędziejowice

 

 

Poprawiony: wtorek, 10 września 2019 15:10